Vortová
Přidal admin, Srpen 03 2008 16:46:22

Obec Vortová leží v nadmořské výšce 612 m obklopena hlubokými lesy vyhlášenými množstvím hub. Počátky osídlení této oblasti spadají do 14. století v souvislosti s kolonizační činností podlažického kláštera. První písemná zmínka pochází z roku 1543, kdy je uvedena osada se dvěma staveními, rychtou a mlýnem. Ves vznikala v průběhu 16. století na místě panského dvora. Již v té době pracovala ve Vortové skelná huť. O století později bychom ve vsi nalezli několik selských usedlostí a chalup, panskou hospodu a pilu. V roce 1732 vystavěl Josef Sewald novou skelnou huť, která zanikla koncem 18. století. V první polovině 19. století žilo ve Vortové přes 300 obyvatel ve více než 50 domech, z toho bylo 9 židovských rodin. Roku 1850 byla k Vortové připojena nedaleká osada Lhoty s 20 domy a 120 obyvateli. Tradiční zaměstnání místních obyvatel představovala práce v lese, zemědělství a především pěstování a zpracování lnu. Na konci 19. století tu bylo 6 obchodních a průmyslových závodů. Počátkem 20. století nastal mohutný nástup výroby koberců pro hlinecké továrníky, vzkvétalo i „necování’’ vlasových sítěk.

V roce 1881 byl položen základní kámen kaple Nanebevzetí Panny Marie vybudované v pseudorománském slohu. Roku 1905 nechal královéhradecký biskup dr. Doubrava zahájit za vsí stavbu letního sídla tzv. Myslivny Doubrava, kterou projektoval známý pražský architekt J. Franta.

Ve Vortové je dodnes dochováno množství hodnotných objektů lidové architektury, které společně s původní sídelní krajinou, množstvím zeleně a vodním tokem dodávají obci osobitý ráz. Zástavbu tvoří dva celky, volně rozptýlené drobnější usedlosti a skupina malebných roubených chalup na „obecním place’’ ve středu vsi. Obec patří svým urbanistickým a architektonickým výrazem i přírodním prostředím k nejhodnotnějším vesnickým sídlům mikroregionu.

V současnosti má Vortová 250 obyvatel.

 

Sport a rekreace
Okolí Vortové je vyhledávaným místem pěších i cyklistických výletů, neporušené přírodní a krajinné prostředí poskytuje možnosti aktivního odpočinku. Vyhledávaným výletním cílem je nedaleká Žákova hora a Devět skal. Obcí vede také Pražská cyklotrasa z Prahy do Brna. Milovníky koupání přivítají rybníky Zlámanec a Utopenec. V zimním období zde nalezneme množství lyžařských tras uprostřed hlubokých lesních porostů. Nejvyhledávanější vede z Hlinska do Studnice, okolo Hamerské přehrady do Lhot, odkud je krásný výhled na přehradu, a dále přes Vortovský vrch do Herálce.

Kultura
V obci se každoročně pořádá masopustní obchůzka s tradičními lidovými maskami a neodmyslitelným masopustním veselím, která již vešla do povědomí široké veřejnosti.

 

 

Obec

adresa

Starosta

kód/IČO

Vortová

OÚ Vortová 95

Lukáš Pešek

18500/00271187

539 61

neuvolněný

telefon

mail/fax

www/IDDS

mobil

469319412

ou@vortova.cz

www.vortova.cz
gi7byus

602979714