Navigace
DOMŮ
AKTUALITY
KALENDÁŘ AKCÍ
FOTOGALERIE
WEBOVÉ KAMERY
ODKAZY
KONTAKTY

ÚŘEDNÍ DESKA

LID. ARCHITEKTURA

SLUŽBY

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY

DNEŠNÍ UDÁLOST
spacer
Předpověď počasí :
spacer
Kdo je online
Hosté online: 5
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 3
Neaktivovaní členové: 0
Nejnovější člen: Michal
spacer
BAROCCO SEMPRE GIOVANE - VÁNOCE VE VERSAILLES
Přidal Přidal admin , prosinec 01 2015 20:15:24


Kameničky - Obecní úřad Kameničky vás srdečně zve v sobotu 12. prosince 2015 od 17.00 hodin do kostela Nejsvětější trojice v Kameničkách na slavnostní koncert Komorního souboru Barocco sempre giovane s názvem Vánoce ve Versailles.

 

 

Slavnostní koncert přináší atmosféru Adventu a Vánoc ve Francii, zejména na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV., Krále slunce. V průběhu jeho vlády probíhal ve Versailles čilý stavební ruch, který se nevyhnul ani zámecké kapli. Ta se postupně přesouvala z místa na místo, její pátou a poslední verzi (rozměrem a výzdobou zdaleka překonávající naši představu o slově kaple) můžeme obdivovat dodnes. Právě pro tento skvělý a slavnostní prostor byla komponována duchovní hudba dvorských skladatelů k nejrůznějším příležitostem, jako byly svatby, křty a pohřby, či slavnostní mše při příležitosti královských narozenin či státních návštěv. Asi nejznámější skladbou, která zněla v tomto prostoru je Lullyho Te Deum z roku 1677, jedno z jeho "grands motets". V programu dnešního koncertu v komorním obsazení jsou však zařazena jeho "petits motets" stejně jako další skladby žánru francouzského moteta, jejímiž autory jsou skladatelé o generaci mladší: André Campra a Sébastien de Brossard. Ten působil ve Strasbourgu a je autorem v programu zařazené kantáty oslavující Svaté Cecílii, patronku hudebníků – její svátek jen těsně předchází období adventu. Stěžejním skladatelem dnešního programu je však Marc-Antoine Charpentier, který ve své době zůstával ve stínu Lullyho a ani dnes mu nepřísluší taková sláva, jakou by si za své všestranné, rozsáhlé a geniální dílo zasloužil. V našem programu zazní na míru ušité pasticcio z jeho pastorálních oratorií In nativitatem Domini Nostri Jesu Christi canticum založené na verzi z roku 1684 s vloženým sborem pastýřů (pro menší obsazení) z roku 1698.

 

Osou programu pak jsou jeho orchestrální úpravy koled, které jsou dodnes živé a sloužily i jako materiál pro jeho snad nejznámější mši, Messe de Noël.

 

Vstupné: dospělí 100 Kč, děti a studenti 50 Kč.

 

Více o souboru na: www.barocco.cz

 

Ing. Jandová Yvona

 

 
1438 Přečteno · Tisknout
Turistické informace
spacer
Kalendář událostí
Leden 2023
N Po Ú S Č S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
spacer
Dnes má svátek :
spacer
Na kole i pěšky
spacer
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Nechte si poslat nové.
spacer
Shoutbox
Musíte být přihlášeni, abyste mohli přidat zprávu.

Žádné zprávy.
spacer