Navigace
DOMŮ
AKTUALITY
KALENDÁŘ AKCÍ
FOTOGALERIE
WEBOVÉ KAMERY
ODKAZY
KONTAKTY

ÚŘEDNÍ DESKA

LID. ARCHITEKTURA

SLUŽBY

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY

DNEŠNÍ UDÁLOST
spacer
Předpověď počasí :
spacer
Kdo je online
Hosté online: 1
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 3
Neaktivovaní členové: 0
Nejnovější člen: Michal
spacer
Vysočina
Přidal Přidal admin , srpen 03 2008 18:04:19


Obec Vysočina vznikla v roce 1960 sloučením dříve samostatných obcí Rváčov, Svobodné Hamry, Dřevíkov, Možděnice a osad Svatý Mikuláš, Petrkov, Jančour a Veselý Kopec. Nachází se v nadmořské výšce okolo 550 m.

Největší obec Rváčov je poprvé zmiňována roku 1487, založena byla o století dříve podlažickým klášterem. Roku 1790 přešla ves pod nasavrcké panství. V polovině 19. století tu žilo 400 obyvatel, kteří se živili zemědělstvím a zpracováním lnu. Nedaleko za vsí v osadě Svatý Mikuláš se nachází původně renesanční kostel sv. Mikuláše s novogotickou úpravou a vzácná sbírka litinových křížů na přilehlém hřbitově. Nalezneme zde i hrob posledního rváčovského rychtáře Františka Krejčího. Osobitost tohoto celku podtrhuje několik roubených chalup v blízkosti kostela.

Svobodné Hamry, původně nazývané Hamr nad Kamenicí, vznikly v 15. století kolem železného hamru. Po zániku hutě dále poháněla vodní kola mlýn, olejnu, plátenickou valchu a stoupu na tříslo. V 16. století byl postaven renesanční zámeček, později upravený v pseudobarokním stylu. V 19. století se stal významným kulturním centrem a místem pobytu Ing. J. Nevole, generála F. A. Zacha, F. Palackého, F. L. Riegra, K. V. Raise a řady dalších. Vedle zámečku stojí barokní socha sv. J. Nepomuckého. Lidovou architekturu reprezentuje především starobylá roubená hospoda čp. 4 a chalupa čp. 26, ve které pobývali malíři František Kaván a Gustav Macoun. Hamerskými rodáky byli malíři S. Nevole a G. Schulz.

 

Obec Dřevíkov pochází ze 16. století. Tvoří ji tradiční roubené a zděné domy soustředěné kolem návsi a skupina chalup "Na obci". Významným prvkem byla židovská kolonizace na počátku 18. století, která na další dvě století výrazně ovlivnila život ve vsi. Dodnes zůstala částečně zachována původní zděná patrová zástavba v tzv. židovské uličce s objektem bývalé vinopalny a draslovny, školy a synagogy. Za vsí nalezneme dochovaný lesní židovský hřbitov. Osada Veselý Kopec vznikala od 16. století a byla zastávkou "Moravské cesty" s mlýnem, pekařstvím a šenkem. Dnes je známa především expozicí lidového stavitelství v přírodě - Souboru lidových staveb Vysočina.

Obec Možděnice vznikla již v 15. století jako osada rolníků, lesních a rybničních dělníků, pracovaly tu dva hamry, mlýn a pila. Na katastru obce se nacházelo 9 rybníků. K zajímavým objektům patří starobylá kovárna čp. 3, roubená škola čp. 37 a několik větších zemědělských usedlostí s roubenými i zděnými budovami.Obec má výjimečně dochovanou historickou zeleň. V současnosti žije v obci Vysočina 690 obyvatel.

Sport, kultura a rekreace


Obec Vysočina je díky Souboru lidových staveb Vysočina vyhledávaným výletním cílem, během návštěvnické sezóny sem zavítá okolo 80 tisíc turistů. Muzeum v přírodě soustřeďuje lidové stavby Českomoravského pomezí a Železných hor, přibližuje způsob života a hospodaření venkovského obyvatelstva. Od února do prosince nabízí řadu kulturních programů a národopisných akci. Obcemi prochází naučná stezka "Krajem Chrudimky" a cyklotrasy č. 1 Praha - Brno a dvě regionální trasy č. 4187 a č. 4183. Ve Svobodných Hamrech provozuje Golf - Country Club přírodní golfové hřiště s 9 jamkami. Jezdecký oddíl Victory Club nabízí celoročně výcvik i rekreační vyjížďky na koních. Koupání a vodní sporty poskytují rybníky v Možděnici a nedaleký rybník Dlouhý. V zimním období je zde ideální prostředí pro rekreační sáňkování a lyžařské sporty.

Obec se aktivně se zapojuje do soutěže Vesnice roku. V roce 2013 Vysočina získala Oranžovou stuhu Pk za spolupráci se zemědělskými subjekty, v roce 2014 Zelenou stuhu Pk za péči o zeleň a životní prostředí a umístila se na 3. místě v celostátní soutěži Zelená stuha ČR a v roce 2015 Zlatou stuhu Pk a 2. místo v soutěži Vesnice roku 2015.

 


 

Fotogalerie Obec Vysočina - celková

Fotogalerie - Rváčov

Fotogalerie - Svobodné hamry

Fotogalerie - Dřevíkov

Fotogalerie - Možděnice


 

Obec

adresa

Starosta

kód/IČO

Vysočina

OÚ Dřevíkov 55

Tomáš Dubský

18788/00271217

539 01 Hlinsko

uvolněný

telefon

mail/fax

www/IDDS

mobil

469333162

obec.vysocina@tiscali.cz

www.obecvysocina.cz
ya6bt88

602149095
8285 Přečteno · Tisknout
Turistické informace
spacer
Kalendář událostí
Prosinec 2023
N Po Ú S Č S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
spacer
Dnes má svátek :
spacer
Na kole i pěšky
spacer
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Nechte si poslat nové.
spacer
Shoutbox
Musíte být přihlášeni, abyste mohli přidat zprávu.

Žádné zprávy.
spacer