Navigace
DOMŮ
AKTUALITY
KALENDÁŘ AKCÍ
FOTOGALERIE
WEBOVÉ KAMERY
ODKAZY
KONTAKTY

ÚŘEDNÍ DESKA

LID. ARCHITEKTURA

SLUŽBY

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY

DNEŠNÍ UDÁLOST
spacer
Předpověď počasí :
spacer
Kdo je online
Hosté online: 3
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 3
Neaktivovaní členové: 0
Nejnovější člen: Michal
spacer
VÝSTAVA FRANTIŠKA KAVÁNA V MĚSTSKÉ GALERII
Přidal Přidal admin , září 10 2016 07:39:02


Hlinsko - Městské muzeum a galerie Hlinsko a České přístavy, a.s. si Vás dovolují pozvat na slavnostní zahájení výstavy obrazů Františka Kavána, které se uskuteční v pátek 16. září 2016 v 17 hodin v sále Městského muzea.

 

Výstavu zahájí Michael Zachař. V hudebním programu vystoupí žáci Základní umělecké školy v Hlinsku. Výstava potrvá do 13. listopadu 2016. Otevírací doba: úterý - neděle 9 - 16 hodin. Výstava se koná pod záštitou starosty města Hlinska Miroslava Krčila a za podpory Českých přístavů, a.s.

 

Výstava je uspořádaná k 150 výročí od Kavánova narození a 75 let od jeho úmrtí a v neposlední řadě si připomínáme 75 let od jeho poslední výstavy v Hlinsku roku 1941.

 

 

František Kaván (1866 – 1941)

17. 9. - 13. 11. 2016

vernisáž 16. 9.

 

Rodištěm Františka Kavána byla samota Na Končinách nedaleko Lhoty Víchovské v Podkrkonoší. Školu navštěvoval v Křižlicích a gymnázium v Hradci Králové, kde se poprvé seznámil s díly Antonína Chittussiho a Julia Mařáka. Sám začal tvořit první malby a kvůli své první lásce Ludmile také první básně.

 

Hned po skončení vojenské služby se přihlásil k zápisu na AVU u profesora Mařáka a připojil ukázky svých kreseb a maleb. Byl přijat bez zkoušky a jel šťasten domů. Když však uviděl zármutek rodičů, kteří, hluboce věřící, z něj chtěli mít kněze, napsal Mařákovi zoufalý dopis, že nemůže nastoupit. Otcovský Julius Mařák mu hned odpověděl a krásná, lidská slova Mařákova se neminula účinkem u dobrých rodičů. Ti se nakonec smířili s tím, že František nebude knězem, nýbrž se stane malířem …

 

Hlinecko se stalo pro Kavána druhým domovem. Ve Vítanově u Hlinska žil s přestávkou patnáct let a v nedalekých Svobodných Hamrech dalších pět roků. Maloval nejen v těchto obcích, ale i blízkém a vzdálenějším okolí. A tak dodnes na jeho obrazech ožívají krajinářské motivy z Koutů, Všeradova, od Studnic, Chlumu, Stanu, Trhové Kamenice, Jasného Pole, Možděnic, Svatého Mikuláše, Rváčova, Dřevíkova, Nasavrk, Milesomova, Královy Pily, Svratky a přímo z Hlinska. Mnoho Obrazů zachycuje Přední a zadní Hradiště, vděčné motivy poskytl potok Slubice a řeka Chrudimka ve všech ročních obdobích a za každého počasí. Zajížděl i do vzdálenějších míst, kde nacházel krásné motivy u Havlíčkova Brodu, Chotěboře a dalších místech Českomoravštiny, jak si kraj sám pojmenoval.

 

Výstava představí více než sto Kavánových děl se zaměřením na Vysočinu a Hlinecko zvlášť. Nebudou  chybět ani obrazy ze vzdálenějších míst, které si Mistr oblíbil a kde rád maloval. Podstatnou část obrazů laskavě zapůjčí České přístavy, a.s., další přibudou ze sbírky hlinecké městské galerie a od soukromých majitelů.

 

Autorem výstavy a katalogu je přední český kunsthistorik PhDr. Michal Zachař.

 

Ing. Jandová Yvona

 

 
1444 Přečteno · Tisknout
Turistické informace
spacer
Kalendář událostí
Prosinec 2022
N Po Ú S Č S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
spacer
Dnes má svátek :
spacer
Na kole i pěšky
spacer
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Nechte si poslat nové.
spacer
Shoutbox
Musíte být přihlášeni, abyste mohli přidat zprávu.

Žádné zprávy.
spacer